poniedziałek, 29 grudnia 2014

CIASTA Z KREMEM

Placek czeski
Ciasto Marchewkowe 2
Ciasto brzoskwiniowo-kokosowe
Ciasto marchewkowe 1

CIASTA DROŻDZOWE

Drożdżowy z burakiem cukrowym
Dania z drobiu
Jagodzianki z kruszonką

CIASTA Z OWOCAMI

Ciasto ze śliwkami
Szarlotka "sypana"
Ciemny placek z jabłkami
Tarta z truskawkami
Kruchy z jabłkami
Kruchy z rabarbarem

Ciasto brzoskwiniowo - kokosowe


Ciasto brzoskwiniowo - kokosowe jest idealne dla dużych łakomczuchów, jest bardzo słodkie! Składa się z trzech części lekkiego biszkoptu, wilgotnego ciasta kokosowego i kremu na bazie soku z brzoskwiń z cząstkami owoców. Jest dosyć pracochłonne, ale na pewno odwdzięczy się Wam smakiem. Zapraszam!

piątek, 26 grudnia 2014

Sernik Tradycyjny


Od lat na wszelkiego rodzaju świętach króluje u nas sernik, nie wyobrażam sobie bez niego żadnych świąt! Ten przepis jest w mojej rodzinie od wielu lat i jest najlepszy jaki kiedykolwiek jadłam - ciężki i wilgotny... Zapraszam :)

wtorek, 16 grudnia 2014

Pierniczki idealne



Uwielbiam zapach przyprawy piernikowej, wczoraj podczas pieczenia pierniczków zapach świąt roznosił się już po całym domu.Przepisów na pierniki wypróbowałam chyba z tysiąc, w tym roku w końcu udało znaleźć mi się ten idealny. Już na drugi dzień robią się delikatnie miękkie, a na trzeci myślę, że będą idealne do zjedzenia. 

piątek, 12 grudnia 2014

Lasagne ze szpinakiem i prosciutto


Lasagne jest to rodzaj makaronu na bazie którego robi się różne zapiekanki, ale myślę, że każdy to wie :)  Dziś przygotowałam dla Was przepis na lasagne ze szpinakiem jako, że szpinak nie jest sam w sobie dość wyrazisty w smaku to warto go podkręcić innymi dodatkami.  Ja dodałam prosciutto, ricottę, sos pomidorowy doprawiony bazylią i wierzch posypałam mozzarellą.

niedziela, 16 listopada 2014

Brownie z solonym karmelem


Amerykańskie ciasto bardzo bardzo czekoladowe. Lekko nie dopieczone i często kojarzone z zakalcem. Ciasto jest zwarte, wilgotne, intensywne w smaku. Jest bardzo proste do przygotowania. Nikt nie musi mnie długo na nie namawiać :) 

piątek, 14 listopada 2014

Placki z jabłkami


Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na obiad ani też nie chce nam się kombinować wybieramy właśnie placki z jabłkami. Przepis mojej mamy bez proszku do pieczenia czy sody. Mimo to wychodzą puszyste i miękkie. Najlepsze wychodzą z zsiadłym mlekiem, ale jeśli go nie mamy to wybieramy kefir. Wychodzą wtedy równie pyszne. Zapraszam na przepis :)

wtorek, 11 listopada 2014

Pierś z gęsi



11 listopad czyli Święto Marcina jest obchodzone w kilku regionach Polski. Tradycyjnie tego dnia jada się gęsinę. Mięso z gęsi jest bardzo zdrowe, to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i białek redukujących szkodliwy cholesterol. Jest to także miła odmiana od kurczaka czy schabowego. Mięso z tego przepisu jest bardzo aromatyczne, miękkie i skórka jest krucha. Ważne jest, aby mięso zamarynować dużo wcześniej wtedy jest jeszcze lepsze. Zapraszam :)


środa, 5 listopada 2014

Pancakes



Amerykańskie pancakes zna chyba każdy i chyba każdemu smakują. W internecie jest mnóstwo przepisów, ale ja długo szukałam idealnego przepisu dla siebie. Te pancakes są miękkie, pulchne i lekko słodkie. Najbardziej lubię oczywiście z syropem klonowym, ale podaje je także z sezonowymi owocami, czekoladą, bitą śmietaną albo po prostu same.

wtorek, 21 października 2014

Kurczak w sosie pomidorowym na ostro

Ostatnio nie mam czasu na kombinowanie z potrawami, dlatego dziś zapraszam Was na bardzo szybki pomysł na obiad czyli kurczak w sosie pomidorowym na ostro. Ja podaję go z ryżem brązowym z racji tego, że jest bardzo zdrowy, ale jeśli nie lubicie to może być tez ryż biały lub makaron. Obiad ten będzie także pasował tym, którzy aktualnie dbają o linię :) 



środa, 1 października 2014

Makaron z indykiem w sosie pomidorowym


Dziś zapraszam Was na szybki, prosty i lekki makaron z mięsem z indyka, oliwkami i kaparami. Mięso z indyka jest dużo zdrowsze i moim zdaniem smaczniejsze niż mięso z kurczaka. Jest lekkostrawne, dlatego polecam osobą na diecie.


czwartek, 25 września 2014

Ciasteczka na kwaśnym mleku



Kruche ciasteczka, bardzo szybkie i proste w wykonaniu. Ja robiłam je w maszynce do ciastek, a jeśli takiej nie macie to z powodzeniem ciasto można rozwałkować i wykrywać foremkami. Są na prawdę przepyszne :)
A dziś przedstawiam Wam pierwsze zdjęcia na moim nowym blacie, który zrobiłam sobie z mojego starego biurka. Jak się podoba? 


wtorek, 16 września 2014

Ciasto drożdżowe z burakiem cukrowym


Ciasto drożdżowe z burakiem cukrowym to nic innego jak tzw. Burocorz. Jest to potrawa z regionu świętokrzyskiego, wpisana na listę produktów regionalnych. W czasie wojny i również po jej zakończeniu buraki cukrowe stanowiły podstawę wyżywienia rodzin wiejskich. Ciasto ma dość specyficzny smak i nie każdemu od razu posmakuje, ja osobiście go po prostu uwielbiam. Tradycyjnie burocorz powinien bardziej przypominać chlebek, ale mój dziadek zawsze piekł go jako ciasto, które jest bardzo podobne do zwykłego ciasta drożdżowego z kruszonką. Najlepiej smakuje posmarowane świeżym masłem i popijane mlekiem. Jeśli macie możliwość zdobycia gdzieś buraków cukrowych zachęcam to wypróbowania takiego specjału.




niedziela, 14 września 2014

Burgery



Nigdy nie przepadałam za tego typu jedzeniem, ale gdy pierwszy raz spróbowałam  prawdziwego burgera (nie takiego z barów szybkiej obsługi) to naprawdę mi posmakował. Dziś zapraszam na burgera z łososiem oraz na wersję tradycyjną z mięsem wołowym. Należy pamiętać, że to danie nie nadaje się do eleganckiej konsumpcji :)

Burger z łososiem
/porcja na 2 burgery/

ok.250 g łososia świeżego
sałata
pomidor
czerwona cebula
awokado
majonez
anchois (opcjonalnie)
sól, pieprz
sos sojowy (opcjonalnie)
bułki sezamowe

Łososia doprawić solą, pieprzem i jeśli lubicie sosem sojowym (wtedy mniej soli). Rozgrzać mocno patelnię grillową i grillować z obu stron do zarumienienia. Bułki przekroić na pół i również zgrillować na tej samej patelni wewnętrzne strony bułki. 

Anchois pokroić na drobno, dołożyć do miseczki z majonezem i zmiksować blenderem. Przepis na majonez domowej roboty znajdziecie tutaj klik.

Na płaskiej części bułki posmarować majonezem z anchois, położyć liść sałaty, zgrillowanego łososia, paski awokado, plaster pomidora i cebuli. To wszystko przykryć wierzchem bułki również posmarowanym majonezem.




Burger z wołowiną
/porcja na 4 osoby/

500 g wołowiny z przerostem tłuszczu (np. karkówka,rostbef)
1 jajko
bułki sezamowe
sałata
pomidor
ogórek kiszony
keczup, musztarda, majonez
pieprz, sól

Wołowinę zemleć na drobno, dodać jajko, doprawić solą i pieprzem. Dobrze wyrobić rękami. Uformować 4 kotlety. Rozgrzać mocno patelnię grillową i grillować z obu stron do zarumienienia. Bułki przekroić na pół i również zgrillować na tej samej patelni wewnętrzne strony bułki. Na płaską część bułki położyć łyżeczkę majonezu, ketchupu i odrobinę musztardy. Położyć liść sałaty, kotlet posmarowany ketchupem, cebulę, pomidora i plasterki ogórka kiszonego. To wszystko przykryć wierzchem bułki również posmarowanym łyżeczką majonezu i ketchupu.



sobota, 13 września 2014

Majonez domowej roboty




Jest to bardzo szybki i prosty przepis na majonez domowej roboty. Jeśli macie w domu blender z taka końcówką jak ja jest to dosłownie kilka minut. Majonez wychodzi bardzo delikatny, a co najważniejsze bez zbędnych konserwantów. Polecam!





Majonez

1 żółtko
1 szklanka oleju
2 łyżki musztardy
1 łyżeczka cukru
1 łyżka soku z cytryny
pieprz

Wszystkie produkty powinny być z lodówki (jednakowa temperatura).



Wszystkie składniki majonezu włożyć do kubka. Następnie miksować przez około 1 minut. Aby uzyskać majonez bardziej gęsty dodać łyżkę gorącej wody.

Smacznego!

niedziela, 7 września 2014

Ciasto ze śliwkami

Sezon na śliwki w pełni. Powidła zrobione, a teraz kolej na ciasto. Ten przepis jest w mojej rodzinie od wielu lat. Jeśli ktoś z Was go nie zna to na prawdę polecam wypróbować. Jest prosty, szybki i świetnie smakuje. Zapraszam!


Ciasto ze śliwkami
/na tortownice 20 cm/

200 g margaryny (wyjąć wcześniej z lodówki)
200 g cukru
200 g mąki
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jajka
50 g mąki ziemniaczanej
1/3 szklanki mleka
łyżeczka cukru wanilinowego
cukier puder do dekoracji

Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym, dodać margarynę i dalej ucierać. Następnie dodać mąkę, mąkę ziemniaczana i proszek do pieczenia - dalej ucierać. Potem dodać mleko - dalej ucierać. Białka ubić* dodać do ciasta i wymieszać łyżką. Wlać na blachę, ułożyć wydrążone śliwki i piec ok 50 min w 180 st. Upieczone ciasto posypać cukrem pudrem. Smacznego!

*białka najlepiej ubijają się z dodatkiem szczypty soli :)



niedziela, 10 sierpnia 2014

Tiramisu

Przepisów na tiramisu znam mnóstwo, ale myślę, że wybrałam jeden z lepszych :) Jest to deser składający się z nasączonych kawą biszkoptów i przełożonych kremem z serka mascarpone. Podaje się je mocno schłodzone i jest idealne na upalne dni. Bardzo polecam :)


Tiramisu

6-7 łyżek amaretto
4 jajka
2/3 szklanki cukru
500 g serek mascarpone
2 paczki długich biszkoptów
kakao dobrej jakości (niesłodzone)

Ubić żółtka z cukrem, dodać serek oraz pianę z 2 białek. Biszkopty nasączyć mieszanką kawy i alkoholu. Ułożyć biszkopty na blasze i przykryć połową kremu. Na to biszkopty i znów krem. Posypać troszkę kakao. Wstawić do lodówki na 4 godziny i mocno posypać kakao.




niedziela, 3 sierpnia 2014

Polędwiczki miodowo-musztardowe

Uwielbiam polędwiczki praktycznie pod każdą postacią. Natomiast tę postać lubię najbardziej, za słodko-ostre rozkosze podniebienia. Zapraszam do posmakowania :)


Polędwiczki miodowo-musztardowe
/na 6 porcji/

ok. 1 kg polędwiczek wieprzowych
3 duże łyżki musztardy
łyżka miodu
sok z 1/4 cytryny
łyżka oliwy
olej do smażenia
sól, pieprz

Polędwiczki umyć. Musztardę z miodem rozetrzeć w misce. Dodać sól, pieprz, oliwę i sok z cytryny. Mięso nakłute widelcem marynować w tak przygotowane zalewie minimum 2 godziny. Na patelni rozgrzać olej. Polędwiczki osączyć z marynaty i smażyć krótko z każdej strony, aż się mocno zarumienią. Zdjąć z patelni, pokroić w grube plastry. Na patelnię dodać jeszcze trochę oleju, włożyć pokrojone mięso i znów smażyć. Dodać sos i dusić, by nie było surowe w środku. Dosolić przed podaniem.
Smacznego!


środa, 23 lipca 2014

Grzybki marynowane

Dziś podaje Wam mój sposób na grzybki. Sezon w pełni, a grzyby marynowane to jedne z najulubieńszych postaci oczywiście zaraz po jajecznicy z kurkami omomom! Zapraszam :)


Grzybki marynowane

Gąski gotujemy 20 min, wszystkie inne grzyby ok. 10 min nie dłużej w mocno słonej wodzie. Ugotowane grzybki wkładamy do słoików i wlewamy zalewę.

Zalewa:
1/2 szklanki octu
3 szklanki wody
liście laurowe małe (tyle ile słoików)
ziele angielskie ( tyle ile słoików)
2 łyżki cukru

Wszystko razem zagotować i zalać gorące grzybki ( do każdego słoiczka po jednym lisku i ziela). Nie pasteryzować.

niedziela, 13 lipca 2014

Szarlotka "sypana"

Szarlotka bez gniecenia ciasta, bez miksera, bez ucierania! Przepis na tę szarlotkę wydaję się niewiarygodny, ale jeszcze bardziej zachęciło mnie to do wypróbowania tego ciasta. Zaskoczyło mnie również to, że szarlotka wychodzi na prawdę przepyszna! Idealny placek dla leniuchów :) Zachęcam Was do spróbowania! 




Szarlotka
/na małą tortownicę 23 cm/

Składniki:
1 szklanka cukru pudru
1 szklanka mąki krupczatki
1 szklanka bułki tartej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2/3 kostki masła
pół łyżeczki cynamonu
2 cukry wanilinowe (jeśli duży to jeden)
6-8 kwaśnych jabłek
tłuszcz do blachy


Masło włożyć na pół godziny do zamrażalnika, aby było dobrze schłodzone. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce na grubych oczkach, dodać cukier wanilinowy i cynamon, wymieszać. Bardzo dokładnie wymieszać mąkę, cukier, bułkę tartą i proszek do pieczenia. Mieszankę podzielić na 2 części. Jedną połowę wysypać do posmarowanej tłuszczem tortownicy, na to zetrzeć na grubych oczkach 1/3 kostki masła ( tak aby równomiernie pokryć suchą mieszankę) i  wyłożyć jabłka. Na jabłka wyłożyć drugą połowę suchej mieszanki i na to zetrzeć pozostałą 1/3 kostki masła. Ciasto wstawić do piekarnika, piec w 180 stopniach przez ok. 50 min. Wyjąć z piekarnika dopiero po 10 min od jego wyłączenia. Najlepiej smakuje na ciepło z gałką lodów śmietankowych. Smacznego!

środa, 2 lipca 2014

Kruchy placek z jabłkami

Przepis dostałam od mojej babci. Ciasto zawsze było pieczone na różne święta i  jako mała dziewczynka a teraz już duża gdy wpadałam do domu babci pytałam czy jest moje ulubione ciasto z jabłkami. Bo rzeczywiście jest to moje ulubione kruche ciasto. Koniecznie musicie spróbować :) 




Kruchy placek z jabłkami
/na 2 długie blachy lub 1 dużą/

Składniki:
4,5 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1,5 kostki margaryny
5 żółtek + 1 całe jajko
szczypta soli
łyżeczka proszku do pieczenia
cukier wanilinowy
500 ml jabłek smażonych

Margarynę (wyjąć wcześniej z lodówki) i posiekać z mąką, cukrem, cukrem wanilinowym, szczyptą soli. Następnie dodać jajka, proszek do pieczenia i zagnieść. 1/2 ciasta wyłożyć na blachę, posmarować jabłkami, i zetrzeć na tarce pozostałą 1/2 ciasta (można tą część włożyć na chwilę do zamrażarki, aby lepiej się ścierała na tarce). Piec w ok. 180 stopniach przez 45-60min, aż góra będzie zarumieniona.

a tu chętny na placek :)




środa, 25 czerwca 2014

Jagodzianki z kruszonką

Od dawna chodziły za mną jagodzianki... Wreszcie dziś kupiłam jagody  i o to są! Nieziemski zapach podczas pieczenia rozchodził się po całym domu. Trzeba pamiętać, że im lepiej wyrobione ciasto tym bułeczki będą bardziej miękkie. Można je zrobić też z truskawkami lub białym serem, a kruszonka dopełni ich smak :)




Jagodzianki z kruszonką
/z przepisu wychodzi ok. 25 bułek/

Ciasto
 1 kg mąki pszennej
100 g drożdży
1/2 szklanki mleka + 1/2 szklanki do zaczynu
1 szklanka cukru + 1 łyżka do zaczynu
7 żółtek
1/2 kostki margaryny + 1 łyżka masła
cukier wanilinowy
szczypta soli

Nadzienie
0,5 litra jagód
1 łyżka mąki
2-3 łyżki cukru

Kruszonka
100 g mąki
50 g cukru
50 g zimnego masła


Składniki kruszonki rozetrzeć w misce.



Do misy pokruszyć drożdże, dodać 1 łyżkę mąki, 1 łyżkę cukru, szczyptę soli i 1/2 szklanki ciepłego mleka. Odstawić do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem. Do wyrośniętego zaczynu dodać mąkę, utarte żółtka z cukrem,  cukier waniliowy, mleko i zagnieść. Margarynę z masłem rozpuścić i dodać do ciasta i dalej wyrabiać. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.
Do misy wsypać jagody dodać mąkę i cukier i wymieszać. Gdy ciasto będzie już wyrośnięte uformować bułeczki. Bułeczki wyłożyć na blachę wyłożoną papierem, posmarować białkiem i posypać kruszonką. Piec ok. 20 min do uzyskania rumianego koloru. Smacznego!












niedziela, 22 czerwca 2014

Placki ziemniaczane z sosem węgierskim

Uwielbiam placki ziemniaczane w każdej postaci, ale absolutnie moim faworytem są placki podane z sosem węgierskim. Za każdym razem gdy zjeżdżałam ze studiów do miasta rodzinnego prosiłam mamę własnie o to danie. Placki są bardzo sycące. Sos ma bardzo mocny smak, mięso jest kruche i soczyste. Przepis jest prosty, choć wymaga poświęcenia trochę czasu. Smak wynagradza nam wszystko :)


Placki ziemniaczane z sosem węgierskim 

Składniki na placki:
1 kg ziemniaków
1 jajko
3 łyżki mąki
1/2 - 1 łyżeczki soli
szczypta pieprzu

Ziemniaki zetrzeć na tarce, odlać nadmiar płynu, dodać wszystkie składniki i wymieszać. Na patelni rozgrzać olej, wyłożyć łyżką ciasto i smażyć ok.3-4 min z każdej strony ( zależy od grubości ciasta, ja wole cieńsze są wtedy bardziej chrupiące).

Składniki na sos:
80 dag mięsa wołowego (karczek lub pręga)
1 duża cebula
1-1,5 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka mąki
2 listki laurowe
3 ziela angielskie
pieprz, papryka słodka i ostra do smaku

Mięso pokroić na drobno, popieprzyć, posolić i obsmażyć na tłuszczu. Wrzucić do gotującej się wody. Na pozostałym tłuszczu po smażeniu mięsa udusić pokrojoną cebulę następnie dodać koncentrat pomidorowy, mąkę i chwile smażyć. Wrzucić wszystko do gotującego się mięsa. Dodać listki laurowe, ziele i gotować powoli pod przykryciem aż mięso będzie miękkie. Doprawić pieprzem, solą, papryką tak aby sos był pikantny. Smacznego!







piątek, 20 czerwca 2014

Tort Sachera

Tort dla wielbicieli czekolady gorzkiej.  Od dawna nie przepadam już za słodką czekoladą, choć kiedyś potrafiłam zjeść od razu całą tabliczkę ;) Tort  jest jest bardzo mocno czekoladowy, ciężki, wilgotny i miękki. Uwielbiam takie czekoladowe desery, jeśli Wy też to zachęcam do spróbowania! 



Tort Sachera


/na tortownice 20 cm/

140 g mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
150 g masła (w temp. pokojowej)
160 g cukru
180 g czekolady gorzkiej
8 jajek
30 g cukru pudru
250 g konfitury brzoskwiniowej lub morelowej
rum

Czekoladę połamać na kawałki i rozpuścić w kąpieli wodnej. Pozostawić do wystygnięcia, tak aby czekolada była jeszcze płynna. Następnie oddzielić białka od żółtek. Miękkie masło utrzeć z cukrem, po czym cały czas miksując dodawać stopniowo ostudzoną czekoladę, a następnie po jednym żółtku. Białko ubić na sztywną piane, a pod koniec ubijania dodać cukier puder. Ubite białko dodać do masy czekoladowej i delikatnie wymieszać. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać do masy i ponownie delikatnie wymieszać. Ciasto wyłożyć do tortownicy. Piec w temperaturze 175 stopni około 60 minut.

Ciasto przecinamy na pół tak, aby powstały dwa krążki i nasączamy rumem i przekładamy konfiturą.

Polewa czekoladowa

180 g śmietany 30%
180 g czekolady gorzkiej
1 i 1/2 łyżeczki żelatyny 
50 g masła zamrożonego

Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie. Czekoladę posiekać na drobno. Śmietanę zagotować i dodać do czekolady, mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Dodać napęczniałą żelatynę i dokładnie wymieszać. Następnie dodać pokrojone na kawałki zmrożone masło i mieszać aż masło się rozpuści. Gotową polewą udekorować tort. Smacznego!






niedziela, 15 czerwca 2014

Domowe lody waniliowe

Kiedy byłam małym dzieckiem, babcia często robiła mi lody waniliowe. Na ich widok cieszyłam się przeogromnie. W końcu nadszedł czas chęci odtworzenia tego deseru. Był tylko jeden problem... brak przepisu :) Pierwsza próba przygotowania lodów i już wiedziałam, że jest to właśnie ten smak. Żadnych ulepszaczy i konserwantów po prostu pycha. Zapraszam.


Lody waniliowe
/z przepisu wychodzi ok.6-7 gałek/

250 ml mleka (ja użyłam wiejskiego, ale może być też łaciate 3,8%)
pół laski wanillii lub 3 krople olejku waniliowego
4 żółtka
100 g cukru
kostki lodu do kąpieli wodnej

Mleko zagotować z naciętym wzdłuż strąka wanilii lub dodać po zagotowaniu olejek waniliowy. Żółtka z cukrem utrzeć w metalowej misce na krem.  Wlać porcjami mleko jednocześnie mieszając trzepaczką, podgrzewać na małym ogniu do zgęstnienia, nie gotować. Następnie miskę natychmiast wstawić do schłodzonej kostkami lodu wody i mieszać masę do wystudzenia. Masę zamrozić w maszynie do lodów lub jeśli ktoś nie ma tak jak ja, misę z lodami wstawić do zamrażarki i co ok. 15-20 min mieszać trzepaczka, aż całkowicie się zmrozi. Smacznego!




piątek, 6 czerwca 2014

Tarta z truskawkami

Klasyczne kruche ciasto, bita śmietana z serkiem mascarpone i truskawki. Pyszne, pachnące, słodkie truskawki. Lato nas rozpieszcza, więc jak moglibyśmy nie skorzystać z jego darów? Zapraszam do wypróbowania przepisu :)



Tarta z truskawkami
/składniki na dwie tarty o szerokości 25 cm/

Kruche
3 szklanki mąki tortowej
1 łyżka cukru pudru
1 margaryna
5 żółtek
szczypta soli

Krem
500 g serka mascarpone
400 ml śmietany kremówki 30-36%
5 łyżek cukru pudru
truskawki

Margarynę (wyjąć wcześniej z lodówki) posiekać z mąką, dodać resztę składników i zagnieść. Formę do tarty wyłożyć ciastem i piec w piekarniku w temperaturze 180 stopni, aż ciasto się zarumieni. 
Śmietanę ubić, następnie dodać cukier i serek mascarpone i wymieszać mikserem. Na dno ciasta wyłożyć krem i poukładać ćwiartki truskawek. Smacznego!








sobota, 31 maja 2014

Ciasto marchewkowe 1

Pamiętam, gdy pierwszy raz usłyszałam o cieście marchewkowym. Pomyślałam sobie "jak można dodawać marchew do deserów". Jednak równie dobrze pamiętam, jak spróbowałam go po raz pierwszy... zakochałam się w tym smaku. Wilgotne, aromatyczne, pyszne!
Próbowałam połączeń z różnymi kremami, białą czekoladą, ale to jest zdecydowanie jednym z najlepszych.


Ciasto marchewkowe
/na dużą blachę/

6 jajek
3 szklanki cukru
3 szklanki mąki
2 szklanki oleju
3 łyżeczki sody
3 łyżeczki proszku do pieczenia
3 szklanki marchewki (drobno startej)
1 płaska łyżeczka zmielonego ziela angielskiego
1 płaska łyżeczka gałki muszkatołowej
garść rodzynek (opcjonalnie)
garść orzechów włoskich posiekanych
szczypta soli

Masa
1/2 litra śmietany 36% (schłodzonej)
pół wiaderka sera białego tj. 500 g (takiego do serników) 


Wszystkie składniki wymieszać razem. Można wymieszać łyżką. Na koniec dodać bakalie. Piec
ok. 1h 15 min (do tzw. suchego patyczka) w temperaturze 180 stopni.
Następnie ubić śmietanę na sztywno. Dodać ser i wymieszać mikserem. Szczyptę osolić.
Ciasto przeciąć na pół i przełożyć masą. Smacznego!